Gazdag örökség
A 20. század alábbi három nagy szentje kövezte ki az utat Sant Rajinder Singh Ji Maharaj világszintű munkája számára. Mindegyikük a maga módján volt egyedülállóan nagyszerű, kivételes személyiség volt. Ők hozták el a Sant Mat tanítását a rohamosan növekvő számú hallgatóság körébe.
Hazur Baba Sawan Singh Ji Maharaj (1858-1948) az egész emberiség számára szabadon hozzáférhetővé tette a Sant Mat tanítását. Bár soha nem utazott India határain túlra, a tanítása a nála tanuló, majd a hazájukba visszatérő tanítványain keresztül elérte Európát és Észak-Amerikát. Az Ő élete során vált ez a tanítás széles körben elismertté, mint egy természetes módszer, amellyel elérhetjük az önfelismerés és Istenfelismerés spirituális célját.
„A szentek tanítása mindenki számára ugyanaz, akár a hindu, a muzulmán, a szikh vagy bármely más vallás követői. A szentek útmutatása egyetemes, és az egyetlen céljuk az, hogy felemeljék az emberiséget.” Hazur Baba Sawan Singh Ji Maharaj
Sant Kirpal Singh Ji Maharaj (1894-1974) három alkalommal tett nagy nyugati utazást. Nagyon járatos volt az összehasonlító vallástudományban. Könnyedén meg tudta értetni a Nyugaton élő emberekkel a spirituális tanítást, tökéletes tudományként mutatva be azt. Több mint húsz könyvet írt angol és hindi nyelven a spiritualitásról és a meditációról.
Létrehozta a Sawan Ashramot Delhiben, ahol az egész világból érkezett útkeresők megismerhették és gyakorolhatták a meditáció művészetét és a spirituális életet. A „Világbéke az atomkorban” című előadása pontos utat mutat a világbéke eléréséhez. 1957-ben összehívta a Világvallások I. Konferenciáját, és 1974-ben megszervezte az I. Emberi Egység Konferenciát, amelynek a célja az emberek egységbe fogása nemcsak a vallás, hanem az egész emberiség szintjén.
„A mi küldetésünk az, hogy töltsük meg az emberi szívet együttérzéssel, részvéttel és egyetemes szeretettel, amely sugárzódjon ki belőle minden országra, nemzetre és a világ összes emberére, és ez tegyen képessé mindenkit Isten és egymás szeretetére, szolgálatára! Legyen szeretet az emberekben az egész teremtés iránt, hiszen Isten minden létformában jelen van. A cél ennek az egységnek az elérése. A béke így jön el a Földre.” Sant Kirpal Singh Ji Maharaj
Sant Darshan Singh Ji Maharaj (1921-1989) négy világkörüli útja során folyamatosan terjesztette a spirituális tanítást Nyugaton, és a törekvéseinek eredményeként 40 országban 550 központ jött létre. India nagy költő-szentje, aki a misztikus verseivel négyszer nyerte el az Urdu Akadémia Nagydíját. Amikor az indiai kormány összegezést készíttetett a misztikus irodalomról, ez az antológia Sant Darshan Singh Ji Maharaj nagyon sok versét, írását tartalmazta. Munkái gyakran szerepeltek a rádió és a televízió műsorában is.
Fáradhatatlanul dolgozott, hogy spirituális mentorai üzenetét az egész világ megismerhesse. A könyveit több mint ötven nyelvre lefordították. 1986-ban meghívták az ENSZ-be, hogy vegyen részt a külső és a benső békéről folytatott tanácskozáson. Felhívta a figyelmet arra, amit Ő pozitív misztikának nevezett: érjük el a spirituális célt, mialatt teljesítjük a családunk, a társadalom és a világ iránti kötelességeinket.
„Amikor egy spirituális Mesterhez megyünk, Ő azonnal látja bennünk Isten képmását. Végül sikerül Neki felszínre hozni belőlünk ezt az isteni képmást, és elrendezi a végső egyesülésünket az Úrral.” Sant Darshan Singh Ji Maharaj